Doç. Dr. Mustafa Göktuğ KAYA
Başmüfettiş - Hazine ve Maliye Bakanlığı
Misafir Öğretim Üyesi - KTO Karatay Üniversitesi
Üst Kurul Üyesi- İKSAD

Hakkımda

Bu sayfada Doç. Dr. Mustafa Göktuğ Kaya hakkında detaylı bilgiler bulabilirsiniz.

Doç. Dr. Mustafa Göktuğ Kaya

Doç. Dr. Mustafa Göktuğ KAYA 1982 yılında Erzurum’da doğmuştur. Lise öğrenimini İstanbul’da tamamlayan KAYA, 2004 yılında Marmara Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nde İşletme bölümünde lisans eğitimini, 2006 yılında Yeditepe Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsünde MBA dalında yüksek lisans eğitimini, 2006 yılında Beykent Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsünde Eğitim Yönetimi ve Denetimi dalında yüksek lisans eğitimini ve 2012 yılında Selçuk Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nde İktisat Ana Bilim dalında doktora eğitimini tamamlamıştır.  2547 sayılı Yükseköğretim Kanunu ve Doçentlik Yönetmeliği’nin ilgili maddeleri uyarınca yayın ve çalışmalarının değerlendirilmesi sonucunda 22.09.2022 tarihinde Makro İktisat Bilim alanında Doçent unvanını almaya hak kazanmıştır.

Göreve Başlama

2011 yılında T.C. Hazine ve Maliye Bakanlığının açmış olduğu sınavda başarı göstererek Vergi Denetim Kurulunda Vergi Müfettiş Yardımcısı olarak göreve başlama fırsatı bulmuştur. 2014 yılında yapılan yeterlilik sınavında da başarı göstererek Vergi Müfettişi olarak atanmaya hak kazanmıştır. 30.06.2015 tarihinde Resmi Gazetede yayımlanan 2015\391 karar sayılı Müşterek Kararname ile Vergi Müfettişi olarak atanmıştır.

Sayın Cumhurbaşkanımızın takdir ve tensipleri ile 10.06.2022 tarihinde Resmi Gazetede yayımlanan 2022\299 karar sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile Vergi Başmüfettişi olarak atanmıştır.

Türkiye Ekonomi Kurumu üyesi olup; şu ana kadar ulusal ve uluslararası alanda yayınlanmış toplam 16 adet kitabı ve birçok alanda yayınlanmış makaleleri bulunmaktadır.

Akademik

Akademik çalışma amaçlı Amerika Birleşik Devletleri, İngiltere, Almanya, Hollanda, İtalya, İspanya, Fransa, Portekiz, Makedonya ve Kosova gibi ülkelerde bulunan KAYA’nın çalışma alanı makroekonomi, kamu maliyesi, ulusal ve uluslararası vergi sistemleri, mali iktisat ve vergi yargısı konularında yoğunlaşmaktadır.

2019-2020’de Amerika Birleşik Devletlerinin Minnesota eyaletinde bulunan St. Cloud State Üniversitesi Ekonomi Bölümünde misafir öğretim üyeliği görevinde bulunmuş ve aynı zamanda Post-Doktorasını (•     Araştırma Projesi: American Experience in the Implementation of Green Building Tax Incentives and Its Possible Outcomes for Turkey from Energy Saving Perspective •    Danışman:  Prof. Patricia Hughes)  tamamlamıştır.

Güncel

Halen Hazine ve Maliye Bakanlığı Vergi Denetim Kurulunda Vergi Müfettişi olarak çalışmakta ve KTO Karatay Üniversitesi İşletme ve Yönetim Bilimleri Fakültesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi ile Sağlık Bilimleri Meslek Yüksekokulunda misafir öğretim üyesi olarak Ekonomi 1,Ekonomi 2, Vergi Hukuku, Türk Vergi Sistemi, İktisadi Doktrinler ve Ekonomik Krizler ile Maliye Tarihi adlı dersleri vermektedir.